Cikkek
Coaching témájú cikkek

Hogyan tartsuk meg a fogadalmainkat?
2021.12.20 - Coaching
Az Újév kezdetével megszaporodnak azok a fogadalmak, melyet az ember megígér magának, hogy önmaga egy jobb formájává fog válni. A fogadalmat letenni egyszerű – megálmodjuk, kitaláljuk, kimondjuk, esetleg meg is tervezzük. Ez után jön a legnehezebb része, amikor cselekedni kell, jönnek a holnapok, és a mai nap jelentősége elveszik a fogadalom tekintetében, és majd a Mindenkori Holnap lesz a terv legfontosabb napja.

Hogyan lehetsz jó vezető? A hatalom forrásai!
2022.03.04 - Üzleti coaching
Évszázadok óta az egyik legfontosabb kérdés, hogy ki, miért és hogyan lehet jó vezető. A csoportok nagyobb teljesítménnyel bírnak, mint az őket alkotó egyének teljesítményének összege, vagyis érdemes csoportokat alkotnunk.
Égetően fontos kérdés azonban az, hogy ki hogyan és miért vezeti azt a csoportot, mit képes, vagy nem képes kihozni belőle?

Hogyan előzzük meg a kiégést?
2022.03.07 - Üzleti coaching
Mi is pontosan a kiégés, vagy más néven „burnout”? Napjaink egyik komoly társadalmi problémájáról van szó, amely sajnos egyre fiatalabban és egyre több embert ér utol.

Mi a jó vezetők titka?
2022.04.25 - Üzleti coaching
Sok-sok vezetőt láthatunk magunk körül: a főnökeinket, mások főnökeit, regények vagy filmek hősies vagy nem hősies vezéreit, híres történelmi személyeket, vagy akár egyes családfőinket.

Az imposztor szindróma és legyőzése
2022.08.05 - Életvezetési coaching
Az imposztor szindróma fogalma az utóbbi években egyre inkább bekerült a köztudatba és ezáltal egyre több figyelmet kap.
Az imposztorság érzete valójában egy konfliktus saját önészlelésünk és aközött, ahogyan mások észlelnek minket.

Gondolkodási csapdák és hogyan játsszuk ki őket
2022.08.07 - Pszichológiai tanácsadás magánszemélyeknek
„Egyszerűen tudom, hogy ő nem kedvel engem!” – ilyen, és ehhez hasonló elhamarkodott kijelentéseket mindannyian tettünk már életünk során.
Ilyenkor általában semmi bizonyítékunk nincs állításunk helyességére: gondolkodási csapdába estünk.

A pozitív pszichológia alkalmazása a munkahelyen
2022.09.30 - Üzleti Coaching
A legtöbb ember első hallásra talán mást gondol a pozitív pszichológia fogalmáról, mint amit valójában takar. A laikusok szemében ez valami humbug lehet, „lássuk mindenben a szépet, legyünk mindig optimisták”, és ehhez hasonló gondolatokkal, pedig valójában ennél több áll mögötte.
Szervezetfejlesztés, HR tanácsadás témájú cikkek

Hogyan motiválhatjuk a munkavállalókat?
2021.12.19 - Szervezetfejlesztés
Napjaink változó világában a munkaerő fluktuációja igen magasra kúszott. Ebből kifolyólag a szervezetfejlesztés egyik Szent Grálja a munkaerő megtartása, így a munkavállalók motivációjának és elkötelezettségének növelése, illetve annak kitalálása, hogy mi az a munkakörnyezet és szervezeti kultúra, amiben a leginkább hatékonyak és jól érzik magukat.

Edutron interjú
2022.02.04 - Szervezetfejlesztés
A munkavállalók megtartása és motiváltsága napi téma vezetői és HR-es körökben. Az építőiparban dolgozó Edutron Kft. sem kivétel, azonban a vállalkozás és a cégvezető fejlesztésével igyekeznek elébe menni a problémáknak. Ifj. Fábián Tamás a Kft. cégvezetője befektetésként tekint arra a fejlesztési folyamatra, ami a hatékonyság növelése mellett hozzájárul a munkatársak megtartásához, motiváltságához és elégedettségéhez is.

A munkahelyi egészségfejlesztés előnyei.
2022.02.07 - Szervezetfejlesztés
A munkahelyi egészségpszichológia azért nagyon fontos, mert a dolgozó ember napjának 1/3-át a munkahelyén tölti.
Ebből kifolyólag a munkahelyeken egyszerre igen sok embert el tudunk érni, így az egészségfejlesztő programok nagyobb sikerrel járhatnak.

(Még) 3 tipp, a motivált munkavállalókért
2022.02.18 - Szervezetfejlesztés
A motivációról szóló cikksorozatunk második részében
– a stresszel való összefüggése,
– a felettessel való kommunikáció,
– és a munkakörnyezet kerülnek bemutatásra.

A kiégés kultúrája és mit tehetünk ellene
2021.03.08 - Szervezetfejlesztés
„Teljesen ki vagyok égve” –hangzik el egyre több munkavállaló szájából a mondat egy fárasztó nap, egy zsúfolt időszak, egy megpróbáltatást jelentő feladat után.
A munkahelyi kiégés (burnout) évről évre egyre több embert érint, megnehezítve nem csak a saját, hanem a körülöttük lévők mindennapjait is.

A munkahelyi kapcsolatok fontossága
2022.04.27 - Szervezetfejlesztés
Az emberek napjaik nagy részét a munkahelyükön töltik. Ebből kifolyólag cseppet sem mindegy, hogy ez a harmada a napnak hogyan, milyen körülmények között telik.
Az öndeterminációs elmélet szerint az embereknek vannak bizonyos pszichológiai alapszükségleteik.

Miért is fontos a munkavállalói elégedettség?
2022.04.28 - HR tanácsadás
Manapság a vállalati vezetésnek egyre fontosabb kérdésévé nőtte ki magát a munkahelyi fluktuáció problémaköre, az azzal járó plusz költségek és bonyodalmak miatt.
Egyre fontosabbá vált a jól képzett, kompetens munkaerő megtartása a vállalatok számára, hiszen egyre gyakrabban váltanak az emberek munkahelyet.

Home Office a szervezetben – hogyan hozzuk ki belőle a legtöbbet?
2022.06.05 - Szervezetfejlesztés
A Covid 2020-as debütációja során a temérdek változás sokasága a vállalatokat sem hagyta érintetlenül.
Az emberi találkozások korlátozása végett azon munkahelyek, melyeknek lehetősége nyílt erre, a munkavállalóikat hazaküldték, hogy online, otthonról végezhessék munkájukat, így is csökkentve a vírus terjedését.
Sportpszichológia és pszichológia témájú cikkek

5 tipp az olimpia kapcsán
2021.08.07 - sportpszichológia nem csak sportolóknak
Szinte nincs olyan közvetítés vagy cikk az olimpiáról, ahol a mentális tényezőkről, a pszichológiai felkészültségről ne lenne szó.
„Jobban oda kell tenni magamat fejben.” Nyilatkozta az elkeseredett Halász Bence kalapácsvető.
De hogyan kell ezt csinálni, hogy az ember fejben jobb legyen?

Félelem a hibázástól
2021.08.16 - sportpszichológia szülőknek
A legtöbb sportoló a tétmérkőzések kapcsán vagy izgatott, hogy játszik vagy izgul, hogy mi lesz, ha hibázni fog.
Szülőként, edzőként vagy tanárként nagy felelősségünk és szerepünk van abban, hogy a gyermekünk hogyan érez.
Fél a hibázástól vagy örül, hogy sikert érhet el?

Mire vársz?! Tapsra?
2022.01.29 - sportpszichológia edzőknek
Kilenc éves sportoló sportpszichológusnál:
– Nem szeretnék többet edzésre járni.
– Mi történt?
– Semmi.
– Eddig szeretted. Edzések mellett is gyakorolsz.
– Nem vagyok jó semmiben.
– Mi változott?
– Egész edzésen semmit sem csináltam jól.
– Ezt miből gondolod?

4 módszer az otthoni munkavégzés okozta elmagányosodás ellen
2021.12.19 - Pszichológiai tanácsadás magánszemélyeknek
A 2020 tavaszán magát világjárvánnyá kinövő COVID-19 és a vele járó korlátozások a hétköznapok szinte minden területére nagy hatást gyakoroltak. Számos munkahely és oktatási intézmény döntött úgy, hogy amennyiben erre lehetőség van, a biztonság érdekében átállnak a home office-ra, és ezen döntés a legtöbb háztartásban egyaránt kellemes változásokat és nehézségeket is hozott.

FoMO a munkahelyen és 5 tipp a leküzdésére
2022.02.07 - pszichológiai tanácsadás magánszemélyeknek
A mai modern világban egyszerre számtalan helyről áraszthat el minket az információ, és sokszor úgy érezhetjük, nehéz tartani a lépést a rengeteg újdonsággal, ám persze nem szeretnénk kimaradni semmiből. Ez az érdekes és izgalmas dolgokról való lemaradással kapcsolatos félelem az, amit FoMO-nak nevezünk (Fear of Missing Out).

Hogyan érhetjük el a flow élményt?
2022.04.26 - Életvezetési coaching
A flow élmény, azaz áramlatélmény napjaink egyik, a hétköznapokban is nagy népszerűségnek örvendő pszichológiai fogalma. A „flowban lenni” élményét legtöbben a sportolással kötik össze, és bár valóban ez az egyik legjellegzetesebb megjelenési területe, számos más élethelyzetben megtapasztalhatjuk –köztük akár a munka során is.

Futómámorból függőségbe –Hol a határ?
2022.05.07 - Sportpszichológia sportolóknak
A futás napjaink egyik legkedveltebb mozgásformája, ami nem meglepő, tekintve, hogy rengeteg jótékony hatása mellett rendkívül egyszerű is – csak egy jó pár cipőre van hozzá szükségünk, és már indulhatunk is.

Miért érdemes az egészséges életmód rögös útjára térni?
2022.06.04 - Életvezetési coaching
Mára a cukros és zsíros ételek mértéktelen fogyasztása, illetve a mozgásszegény életmód oda vezetett, hogy az egészségmegőrzés, és az ÉLETMÓDVÁLTÁS kiemelt figyelmet kapott mind a tudományos kutatásokban, mind a közélet színterén.

Flow a futásban
2022.06.06 - Sportpszichológiai sportolóknak
„Teljesen flowba kerültem” –hallhattuk már ezt a kifejezést, vagy éppen mi magunk éltünk vele, mikor egy kiadós, fárasztó, de mégis feltöltődést nyújtó futáson vagyunk túl.
Ilyenkor hiába a gyors tempó vagy a sok kilométer, mégsem a fáradtság az első érzés, amit tapasztalunk, hanem egyfajta elégedettség. Valami „jó”, amit nehéz megfogni és elmondani, de nagyszerű átélni. Ilyen a flow.

Elég jó a tökéletes? – A sportolói perfekcionizmus
2022.11.04 - Sportpszichológia
Egy sportoló életében a „tökéletesség” központi fogalomként jelenik meg, egészen karrierje kezdetétől fogva.
A sport világa egy olyan versengő környezetet teremt, melyben legtöbbször nem elég, ha „csak jól” teljesítünk – a legjobbnak kell lennünk.

Csapaton belüli versengés
2022.12.27 - Sportpszichológia
Az élsport világa a társas összehasonlításokon alapszik, hiszen az az egyén, vagy az a csapat nyer egy megmérettetésen, aki azon az adott napon, abban az adott pillanatban jobb teljesítményre képes.
Azonban a csapatsportok esetében összehasonlítás nem csak „kívülre”, hanem „belülre” is irányulhat: sok esetben a csapattársaink teljesítménye számít mérvadónak.